Ako pestovať zemiaky, kompletný návod na výsadbu, pôdu a hnojenie pre bohatú úrodu

Zemiaky (Solanum tuberosum L.) patria medzi základné potraviny a sú obľúbenou plodinou v slovenských záhradách. Ich pestovanie je nenáročné, no pre dosiahnutie bohatej úrody je dôležité poznať správny termín výsadby, požiadavky na pôdu, spôsob zálievky a výživu rastlín. Tento článok ponúka prehľad odborných odporúčaní pre efektívne pestovanie zemiakov, vrátane ekologických alternatív hnojenia ako je frass (hmyzie hnojivo). (Singh et al., 2020; Berkhout et al., 2018). 

Termín výsadby a predklíčenie

Hoci zemiaky znesú mierny chlad, ideálny čas výsadby je od marca do mája, podľa konkrétnej odrody. Odporúča sa nechať hľuzy pred výsadbou predklíčiť na svetle 2–4 týždne, čím sa urýchli rast a zlepší kvalita výhonkov. Menšie množstvo sadiva možno rozdeliť – rezať je vhodné pozdĺžne od tzv. korunky, aby každá časť obsahovala aspoň jedno očko. (Kawakami et al., 2005).

Pôdne podmienky a zálievka

Zemiaky preferujú hlboké, priepustné piesčito-hlinité pôdy bohaté na organickú hmotu. Ťažké ílovité pôdy, ktoré zadržiavajú nadbytočnú vodu, môžu spôsobiť hnitie hľúz a deformácie rastlín. Zalievanie by malo byť výdatné, raz až dvakrát týždenne, najmä v období sucha a vysokých teplôt, voda sa musí dostať do hĺbky koreňovej zóny. (FAO, 2015).

Hnojenie zemiakov – čomu sa vyhnúť

Zemiaky síce nie sú extrémne náročné na výživu, no nedostatok živín môže znížiť kvalitu a veľkosť úrody. Na hnojenie je možné použiť organické (kompost, prehnitý hnoj) aj minerálne hnojivá. Ak sa používa maštaľný hnoj, mal by byť riadne vyzretý, inak hrozí nadbytok dusíka, ktorý môže spôsobiť deformácie hľúz. Výbornou alternatívou je frass, hmyzí trus, ktorý poskytuje vyvážený obsah živín a zároveň podporuje pôdnu mikroflóru. (Ladha et al., 2005). Medzi moderné a ekologické alternatívy patrí aj hmyzie hnojivo (frass), ktoré je bohaté na živiny, má nízky obsah dusíka a obsahuje chitín, ktorý podporuje zdravie koreňovej sústavy a obranyschopnosť rastlín.

##PRODUCT-WIDGETS-35320##

Odporúčané podmienky pre pestovanie zemiakov

Faktor

Odporúčanie

Výsadba

Marec až máj podľa odrody

Predklíčenie

2–4 týždne na svetle

Typ pôdy

Piesčito-hlinitá, hlboká, s organickou hmotou

Zálievka

1–2× týždenne výdatne

Hnojenie

Kompost, prehnitý hnoj alebo frass

Vyhnúť sa

Ťažkým, zle priepustným pôdam, čerstvému hnoju

Záver

Frass, teda hmyzí trus, je moderné organické hnojivo vhodné aj na pestovanie zemiakov. Okrem toho, že dodáva rastlinám živiny vo vyváženom pomere, prispieva aj k zlepšeniu pôdnej štruktúry, zvyšuje aktivitu prospešných mikroorganizmov a prirodzene posilňuje imunitný systém rastlín.

Zdroje

Berkhout, E. D., Malek, M., & Simtowe, F. (2018). The impact of improved potato varieties on food security and productivity in Ethiopia. Food Policy, 75, 15–24.

FAO. (2015). Potato production and sustainable soil management. Food and Agriculture Organization of the United Nations. Rome.

Kawakami, J., Iwama, K., & Jitsuyama, Y. (2005). Soil water stress and the growth and yield of potato plants grown from different sizes of seed tubers. Field Crops Research, 94(2–3), 148–155.

Ladha, J. K., Pathak, H., Krupnik, T. J., Six, J., & van Kessel, C. (2005). Efficiency of fertilizer nitrogen in cereal production: retrospects and prospects. Advances in Agronomy, 87, 85–156.

Singh, J., Sharma, S., & Kumar, A. (2020). Agronomic practices and nutrient management for higher productivity of potato: A review. Journal of Applied and Natural Science, 12(3), 356–362.