O nás

Ako vznikli Hmyzomlsky?

Farma Hmyzomlsiek, to je spojenie kvality, odbornosti a zároveň celoživotnej vášne pre hmyz. Našou modernou farmou múčiara obyčajného sme pretavili do praxe viac ako 25 ročné skúsenosti s aplikovaným výskumom hmyzu. Ten bol realizovaný našou materskou spoločnosťou Scientica, s.r.o., ktorá bola založená skupinou pracovníkov Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.

Scientica, s.r.o.

V rámci našej spoločnosti Scientica sme realizovali viaceré významné projekty, zamerané na výskum a vývoj metód masového chovu jedlého hmyzu na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aktívne sa angažujeme v projektoch udržateľnej pomoci Slovenska rozvojovým krajinám, najmä Kenskej republike.

V roku 2019 sme v rámci riešenia projektu SlovakAid, SAMRS úspešne navrhli a vybudovali pilotné zariadenie pre produkciu a výskum potravinársky využiteľného hmyzu v Kenskej republike.

V roku 2020 sme v rámci projektu APVV vypracovali komplexnú a vedecky podloženú metodiku veľkochovu múčnych červov. Tá zaručuje odbornú optimalizáciu každého kroku nášho chovného procesu.

V roku 2022 sme náš pilotný chov rozšírili a tak vznikla moderná a optimalizovaná farma Hmyzomlsky. Zároveň sme sa v tomto roku stali prvou oficiálne registrovanou hmyzou farmou na Slovensku.

V roku 2023 sme sa zapojili do ďalšieho rozvojového projektu agentúry SlovakAid, zameraného na spoluprácu pri budovaní veľkokapacitného chovného zariadenia múčiara v kenskej spoločnosti InsectiPro.

V roku 2023 sme sa stali hrdými členmi Spolku výrobcov a spracovávateľov hmyzu. 

Pilotná farma múčnych červov

Prečo Hmyzomlsky

Našu farmu vedie tím špecialistov zo Slovenskej akadémie vied, ktorí majú viac ako 25 rokov skúseností v oblasti chovu a vedeckého výskumu hmyzu.

Vďaka optimalizovanému chovnému procesu a férovej cenovej politike ponúkame bezkonkurenčné ceny. Chceme priniesť benefity hmyzu širokej verejnosti.

Ako slovenský veľkochov, používame kŕmne suroviny výhradne od slovenských prvovýrobcov. Podporujeme miestne podnikanie a udržateľnosť poľnohospodárstva.

  • Sme odborníci na veľkochov hmyzu už viac ako 25 rokov.
  • Vďaka vlastnej farme vieme ponúknuť bezkonkurenčné ceny.
  • Hmyz je ekologické a udržateľné riešenie v poľnohospodárstve.
Veľkochov múčnych červov Hmyzomlsky

Ako vyzerá naša farma?

Múčne červy chováme v inovatívnych holandských prepravkách určených na chov potravinárky-využiteľného hmyzu. Ich stohovanie do výšky umožňuje optimalizáciu priestoru a zvyšuje tak výťažnosť celého chovu. Tieto výrazne modré prepravky vytvárajú s prostredím silný kontrast - ich dizajn je optimalizovaný pre budúcu možnosť automatizácie a robotickej detekcie.  

Všetky produkty pochádzajú výlučne z našej slovenskej farmy v Bratislave. Tá disponuje modernými špecializovanými priestormi s nepretržite kontrolovanými environmentálnymi faktormi (teplota, vlhkosť vzduchu, osvetlenie a výmena vzduchu). Vďaka nášmu dôslednému prístupu sme sa stali prvou oficiálne registrovanou farmou hmyzu na území Slovenskej republiky.

Ako jediný na Slovensku spĺňame všetky legislatívne požiadavky potrebné na produkciu a predaj živého hmyzu a hmyzieho hnojiva.

Čím kŕmime náš hmyz?

Múčne červy v našom chove sú kŕmene výživnou zmesou suchého substrátu zloženého z pšeničných otrúb a technickej múky. Tieto zložky kŕmneho substrátu dovážame od slovenského prvovýrobcu - Mlynu Trenčan. Disponujeme vlastnými nutričnými analýzami nášho hmyzu určeného v spolupráci s Výskumným potravinárskym ústavom.

V našom chove podporujeme udržateľné postupy a to používaním ovocných a zeleninových výliskov, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe slovenských džúsov a muštov. Tento cirkulárny model, realizovaný v spolupráci so sadom Dobrým Ježko alebo výrobcom džúsov Rio Cold Press, pomáha redukovať potravinový odpad a zároveň zvyšuje výživnosť nášho kŕmneho hmyzu.

Vďaka kvalitným krmivám je náš kŕmny hmyz nielen mimoriadne výživný, ale taktiež vyrobený s vysokým ohľadom na životné prostredie.

Nutričné hodnoty múčnych červov. Výskum spoločnosti Scientica
Analýzy mikrobiálnej bezpečnosti

Sme zárukou vysokých hygienických štandardov

Suché pšeničné krmivá sú skladované v hermeticky uzavretých sudoch v chladnej miestnosti s nízkou vlhkosťou. Vďaka tomu zabránime kontaminácií roztočmi, molami alebo inými škodcami. Ovocné a zeleninové výlisky skladujeme v nízkoenergetických mraziacich boxoch až do času kŕmenia. Tento dôkladný postup zaručuje ich vysokú čerstvosť a hygienickú bezpečnosť. 

V našej farme máme raz týždenne sanitárny deň kedy dôkladne dezinfikujeme všetky chovné priestory. Hmyzí trus (hmyzie hnojivo) je pred skladovaním v polypropylénových vreciach sterilizované v peci pri teplote 80 °C po dobu 3 hodín. Navyše hmyzí trus je skladovaní v oddelenej miestnosti ako naše kŕmne substráty. Tým minimalizujeme prípadne riziko mikrobiálnej kontaminácie krmiva. 

Každý krok nášho chovného procesu je dôkladne kontrolovaný, aby sme zabezpečili, že naše produkty sú nielen výživné, ale aj hygienicky bezpečné

Kontaktujte nás!

Máte otázky alebo záujem o naše hmyzie produkty? Napíšte nám! Náš tím vám rád poskytne expertné rady a podporu. Odpovieme vám čo najskôr na všetky vaše otázky a tešíme sa na spoluprácu.

0903 234 249 (Po – Pia: 9:00 – 17:00)
peter@scientica.sk

Máte nejaké otázky? Zodpovieme ich. Prosím, pozorne vyplňte kontaktné údaje.

Nevypĺňajte toto pole: