Ako chovať múčne červy: 2. Kŕmenie a nároky na vodu

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme sa pozreli na to ako skladovať múčnych červov a druhom sme rozobrali viac všeobecný pohľad na hmyzí druh Múčiar obyčajný a jeho vývojové štádia. V každom z týchto článkov sme si do určitej časti načrtli ako a čím kŕmiť múčnych červov, avšak v tomto článku sa pozrieme na celé kŕmenie trochu viac komplexne. Krmivo pre múčnych červov možno rozdeliť na dve základne zložky:

Suchá zložka krmiva 

Základným potravinovým substrátom je zmes pšeničných otrúb a kŕmnej pšeničnej múky. Tento substrát môžete nahradiť jemným pšeničným alebo kukuričným šrotom, vločkami, alebo iným podobným krmivom. Vo všeobecnosti sa odporúčajú skôr jemné a vzdušné substráty do ktorých sa dokáže larva zahrabať. Vrstva tohto kŕmneho substrátu slúži zároveň ako podložie v celej chovnej nádobe, ktoré je pre celý chov veľmi dôležité. 

Krmenie suchou zlozkou krmiva

Tekutá zložka krmiva

Tento substrát je vhodné doplniť čerstvou rastlinnou potravou, ktorá slúži aj ako zdroj tekutín. Správne skladovanie krmiva je veľmi dôležité, aby sa zabránilo napadnutiu krmiva škodcami, ako sú mole, potravinové roztoče, huby alebo hniloba, ktoré môžu v konečnom dôsledku znehodnotiť nielen potravinový substrát, ale aj celý chov. Rovnako dôležitý je aj dostatočný prísun tekutín, pretože v prípade nedostatku vody sa produkcia znižuje a naopak, v prípade nadbytku vody substrát podlieha plesniveniu.

Krmenie tekutou zlozkou krmiva

Larvy bez krmiva

Vďaka kŕmnemu substrátu je okrem iného v chovnej nádobe lepšia distribúcia tepla a larvy sa neprehrejú - veľké množstvo lariev v malej nádobe bez substrátu spôsobí, že larvy sa o seba pohybom trú a zvyšujú ich okolitú teplotu o 2-4 °C. V lete dokáže takto zostavená chovná nádoba bez vzdušného substrátu vytvoriť katastrofu a larvy môžu vplyvom kumulatívneho tepla uhynúť. Preto ak oddelíte larvy od substrátu, napríklad pri transporte alebo pred kŕmením, dbajte na to aby neboli larvy nakopené moc na sebe. Ideálne množstvo lariev v bedničke bez krmiva je zobrazené na obrázku nižšie. 

Zivy hmyz transport